Sanat Psikolojisi

Yazar: Lev S. Vygotsky
Çevirmen: Fırat Ergiz
Orjinal Adı: Psychology of Art
ISBN: 978-605-9755-00-0
Sayfa Sayısı: 144
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 00 TL
Çıkış Tarihi: Yakında
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Psikoloji
Dizi: Prorenus

Sanat, insan ruhunun kendini ifade etme yoluyla somutlaşma çabasından ibarettir. Sanat ve psikolojinin yolları sık sık kesişmiştir. Lev Vygotsky ilk kez Türkçeye çevrilen Sanat Psikolojisi’nde sanat çalışmalarına psikolojik temelden bir yaklaşım sergiliyor. Böylelikle insan bilincinin doğasını sosyo-tarihsel açıdan çözümleme yoluna gidiyor. Vygotsky'nin görüşü, eski öznel-ampirik görünümden uzaktır. Onun metodu, objektif ve analitik olmakla birlikte sanatsal yaratımın yapısını analiz etmenin sanatı anlamlandırmadaki etkisi üzerinde yoğunlaşır. Buna göre sanatsal başarıların neden ve sonuçlarının irdelenmesi sanat kuramlarının geçerliğini ölçmede önemli rol oynar.
Sanat Psikolojisi; masal, destan, kısa hikâye, Shakespeare trajedisi gibi klasik edebi türleri ele alarak edebiyat aracılığıyla yaratılan algısal etkileri açıklık ve sağduyu ile tartışmakta. Eserdeki değerlendirmelerin birçoğu, Vygotsky'nin zamanının edebi eleştirmenlerinin tek taraflı, geleneksel görüşlerinin önerdiği yanıltıcı çözümlere tepkisinden kaynaklandı.
Vygotsky eserinde kendi zamanına kadar geliştirilmiş olan eleştirinin temel hataları üzerinde duruyor. Aynı zamanda tezini “Sanatın Psikolojik Sorunu” üzerinde yoğunlaştırıyor. Ona göre deneysel estetiğin temel hatası, yanlış bir çıkış noktasına sahip olmasıdır, estetik hazzın oluşumu keyfilik göstermemekte, birtakım genel geçer nesnel kanunlara dayanmaktadır. Bu kanunları “insanlarda duygu uyandırmayı amaçlayan estetik sembollerin bir birleşimi” olarak gören Vygotsky’nin çalışmalarının temelini “kişisel olmayan bileşenleri” analiz etme oluşturmaktadır.
Esasen bir sentez çalışması olan Sanat Psikolojisi, yeni bir sanat biliminin temellerini atmış, daha sonraki birçok çalışmaya büyük bir katkı sağlamıştır.

Kategori: