Yunus Olmak

Yazar: Ahmet Karacan
ISBN: 978-605-5676-81-0
Sayfa Sayısı: 152
Ebat: 13,5×21 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dil: Türkçe
Fiyatı: 14 TL
Çıkış Tarihi: Ocak 2014 (Satış dışı)
Basım Bilgisi: 1. Baskı
Kategori: Roman

Yunus; “Aslım haktır şek değil” diyerek; insanın kurtuluşunun nefsiyle arasına koyduğu mesafeye aşkı yerleştirmesiyle gerçekleşeceğini bildirmektedir.
Bir insan… Kim olursa olsun… Dünyadaki en şenii işlerin sorumlusu dahi olsa o bir insandır. İnsan olması, oluşu ve gelişi gereği onu kutsal kılmaktadır. İlk insan hazreti Âdem aynı zamanda ilk peygamberdi. İnsan olarak var olmuş olmak başlı başına bir erdem ve Allah tarafından kişiye verilmiş en büyük nimettir.
Yaşadığımız hayat içerisinde ortaya çıkmasına kesin gözüyle baktığımız birçok hadise gerçekleşmeyebileceğine göre; olması mümkün görünmeyen sayısız olay da gerçekleşebilme ihtimalini içinde taşır. Tıpkı romanda anlatılan yaşamlar gibi, Dünya nüfusunu oluşturan her fert; kendi yaşam çizgisine dikkatle bakmalı, farkında olmadan kendi Yunus’unu gördüğü veya rastladığı kanaatini yeniden değerlendirmelidir.
Yunus olmak kırılmadan eğilmek, kendi hakkından isteyerek vazgeçmek, yıkmadan yapmak, suçlamadan affetmektir. Affı olmayan hiçbir suç olmadığını bilerek her kabahatin bağışlayıcılık karşısında küçüleceğine inanmaktır. Her utancın insanın nefsaniyetinin ürünü olduğunu, buna karşın insanın nefsaniyetsiz olmasının da mümkün olamayacağını bilmektir.
Yunus olmak; hakikatin muhafazakârlığını yaparken aynı zamanda; yenilikçi, inkılâpçı, devrimci olmaktır. Bütün devrimlerin özünde insanın kendi içsel devriminin bulunduğunu, eğer insandaki bu en temel içsel devrim gerçekleşmemiş olsaydı, İnsanlığın bu gün sahip olduğu hakların çok daha azı ile yetiniyor olacağını bilmektir.
Hâlâ Yunusunu görememiş ya da rastlamamış olduğu kanaatinde olanlar, bundan sonraki hayatlarına ve gelecek günlerine dikkatle bakmalı; kendi Yunusunu görmek ve Yunusuna rastlamak ihtimaliyle yaşamdaki davranışlarını düzenlemelidir.

Kategoriler:,